top of page

Book of the Month

To buy book please check the SHOP page, or email us at: sales@mehripublication.co

Screenshot 2020-12-06 at 21.08.06.png

کتاب ماه را با ۲۰درصد تخفیف ویژه خریداری نمایید.

Use code: bookofthemonth

کتابِ ماه دسامبر در سال ۲۰۲۰ رمان «عقرب‌کِشی» به قلم شهریار مندنی‌پور است. این کتاب در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰)، در ۵۴۴ صفحه، توسط نشر مهری در لندن منتشر شده است.

گزیده‌ای از نقدهای نوشته شده درباره شهریار مندنی‌پور

 

شهریار مندنی‌پور یکی از پیشروترین رمان‌نویس‌های زمانه ماست...

مندنی‌پور یکی از مهمترین نویسندگان زنده ایران است با پیشینه‌ای طولانی و شهرت در سرزمین مادری‌اش...

یکی از بزرگترین رمان‌نویسان ایران،‌ اینک در غرب زندگی ‌می‌کند  و سرانجام خوانندگان انگلیسی‌ زبان می‌توانند با هوشمندی نویسندگانه او شریک شوند.

David Martin, The Guardian-

 

نویسندگی مندنی‌پور سرشار از نیروی زندگی،شور، هوش،‌ ایهام و ارجاعات سیاسی است. خواننده‌ای که با ادبیات معاصر فارسی ناآشناست،‌ممکن است به یاد «کوندرا» یا « بچه‌های نیمه‌شب رشدی» بیفتد... جذاب و غالبا با طنز.

-James Wood, The New Yorker

 

پیچیدگی استعاری و نمادهای انباشته در تخیل رمانی مندنی‌پور،‌ سربرآورده از سنت ادبیات فارسی است و زمانه‌ای  غیرعادی را منعکس می‌کند که او در کشورش شاهد بوده است،‌ بی‌آن که آشکارا سیاسی باشد و یا ملال ایدئولوژیک داشته باشد... بعنوان نویسنده‌ای در تبعید، سفر سختی پیش‌رو دارد... فکر می‌کنم که او پتانسیل آن را دارد که خالق ژانری در ادبیات پارسی باشد که رخنه می‌کند در آن گونه از ادراک‌های ادبی که خوانندگان گوناگون را از هم دور می‌کنند.

-Maria Baghramian, The Irish Times

 

... مندنی‌پور پیچیدگی‌های فرهنگش را بیان می‌کند ـ نه فقط از جامعه‌ جمهوری اسلامی،‌ که از زیر لایه‌هایی سنت‌های ایرانی، که ادامه دارند تا در آن نفوذ کنند.

 -Claire Messud, The New York Review of Books

 

هم رمان و هم مقاله‌نویس، شهریار مندنی‌پور به قول گاردین  «یکی از پیشتازترین رمان نویسان زمانه ماست». به طور گسترده‌ای  منتقدین و خوانندگان، سبک او را دوست دارند، به دلیل تجربه‌گرایی او هم در زبان و هم در محتوا و به خاطر شیوه او که به زیبایی تصاویر استعاری و نمادین را در هم می‌بافد. 

-Andrew Kingsford-Smith, The Culture Trip

درباره نویسنده

شهریار مندنی‌پور در بهمن ۱۳۳۵ در شیراز به دنیا آمد. نخستین مجموعه داستان او به نام سایه‌های غار در سال ۱۳۶۸ منتشر شد. او مدت‌ها سردبیر هفته‌نامهٔ توقیف‌شدهٔ عصر پنجشنبه بود و هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد.

او از مهم‌ترین نویسندگان نسل سوم داستان‌نویسی ایرانی محسوب می‌شود که داستان‌هایش به لحاظ فرم و زبان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. وی در دانشگاه‌های هاروارد و بوستون کالج و تافتس تدریس کرده‌است.

Shahriar+Mandanipour.jpg
bottom of page